سخت افزاررم

معرفی و مشخصات رم DDR6

خلاصه نوشته
  • به طور خلاصه، حافظه RAM DDR6 در حال توسعه است و انتظار می‌رود سرعت انتقال داده‌ها نسبت به DDR5 بیشتر باشد. با این حال،رم DDR6 تا سال ۲۰۲۵ در دسترس نخواهد بود و نیازمند یک پلتفرم جدید برای پشتیبانی است. DDR5 به احتمال زیاد با ورود DDR6 به بازار، قیمت پایین‌تری خواهد داشت، که این انتخابی جذاب برای افرادی است که به دنبال ارتقاء سیستم‌های خود هستند را فراهم می آورد.

توسعه حافظه رم  از جولای ۲۰۲۲ آغاز شده است، اما انتظار می‌رود تا مدتی طول بکشد تا توسعه تراشه‌های جدید به اتمام برسد. این احتمالا به معنای افت نسل فعلی DDR5 در قیمت و ایجاد قیمتی مناسب‌تر می‌باشد. گزارش‌ها نشان می‌دهند که سامسونگ به توسعه استاندارد جدیدی آغاز کرده است با معرفی تعدادی فناوری جدید که سرعت انتقال داده‌ها را به شدت افزایش می‌دهد.

سامسونگ انتظار دارد تا طراحی DDR6 را تا سال ۲۰۲۴ به پایان برساند، دو سال بعد از شروع آغاز اولیه. اگرچه انتظار نمی‌رود که بلافاصله به مرحله تولید بپردازد. سامسونگ اعلام کرده است که انتظار ندارد تا سال ۲۰۲۵ حافظه DDR6 به مصرف تجاری برسد. حال، این موضوع مربوط به ماژول‌ها نیز می‌شود، بنابراین باید ابتدا به ماژول‌های حافظه RAM ادغام شود تا به واقعاً استفاده شود.

این همچنین به این معناست که باید پلتفرم جدیدی را تهیه کنید تا بتوانید از حافظه DDR6 استفاده کنید. به عنوان مثال، پلتفرم‌های AMD AM6 یا AM5 به احتمال زیاد از DDR6 پشتیبانی خواهند کرد، در حالی که پلتفرم‌های اینتل احتمالاً پشتیبانی اختیاری ارائه می‌دهند، چرا که هر چند سال یک بار تغییر می‌کند و در نسل‌های فعلی‌اش هم از DDR4 و DDR5 پشتیبانی می‌کند.

معرفی و مشخصات رم DDR6

چقدر سریع است DDR6؟

مانند نسل‌های PCIe، هر استاندارد پهنای باند موجود را به استاندارد دو برابر می‌کند. در حال حاضر، DDR5 با سرعت ۵۱.۲ گیگابایت بر ثانیه برای هر ماژول و ۲ کانال برای هر ماژول ارزیابی می‌شود. به ویژه، نرخ انتقال داده‌های حافظه DDR برای ماژول‌های JEDEC ۶,۴۰۰ مگابیت بر ثانیه است، با ماژول‌های اورکلاکینگ تنظیم شده برای ۸,۵۰۰ مگابیت بر ثانیه. اما حتی اکنون ماژول‌های مصرفی سریع‌تری منتشر شده‌اند.

بنابراین انتظار می‌رود DDR6 تا سرعت ۱۲,۸۰۰ مگابیت بر ثانیه برای ماژول‌های JEDEC و ۱۷,۰۰۰ مگابیت بر ثانیه برای ماژول‌های اورکلاکینگ داشته باشد. در یک حالت احتمالی، این سرعت‌ها در طول زمان افزایش خواهند یافت.

MSAP چیست؟

سامسونگ نیز اعلام کرده است که در ماژول‌های DDR6 جدید خود از تکنولوژی MSAP استفاده خواهد کرد. این تکنولوژی از قبل در انتخاب‌های DDR5 رقبا مانند SK Hynix و Micron استفاده شده است و سامسونگ در نسل جدید به این تکنولوژی پیوسته است.

MSAP یعنی فرآیند نیمه افزایشی تغییر یافته. این به تولید کارکردهای بسیار دقیقتر در ماژول‌های حافظه اجازه می‌دهد، امکان اتصال‌های بهتر و افزایش سرعت انتقال با پوشش الگوهای مداری در فضاهای خالی و استفاده از لایه‌های بیشتر در حافظه DDR6 را فراهم می‌کند.

چگونه می‌توان حافظه RAM را در دستگاه‌های لپ‌تاپ ارتقاء داد؟

حافظه RAM DDR6: نتیجه نهایی بنابراین، تا به اینجا همه چیزی که در مورد حافظه DDR6 می‌دانیم را داریم. خوشبختانه، ما از اطلاعات خوبی در زمان زودهنگام برخوردار هستیم تا به آن نگاه کنیم. در حالی که منتظر نسل جدید هستیم، بسیاری از افراد در حال بررسی گزینه‌های ارتقاء هستند. برخی از شما حتی ممکن است هنوز به DDR4 علاقه داشته باشید و منتظر ارتقاء بزرگ‌تری به دلیل تکنولوژی MSAP سامسونگ باشید.

ما به طور منظم به تازه‌ترین اخبار و توسعه‌ها در مورد حافظه DDR6 بازخواهیم گشت.

هنگامی که حافظه DDR5 توسط جامعه بازی‌های کامپیوتری در حال انتخاب شدن است، ما اکنون می‌توانیم به توسعه حافظه DDR6 نگاه کنیم، بنابراین تاکنون تاریخ رسمی عرضه حافظه DDR6 اعلام نشده است. نسل کنونی این تکنولوژی به محبوبیت روز افزونی دست یافته و هر چه بیشتر افراد به آخرین پردازنده‌ها و به تبعیت از آن حافظه ها ارتقا داده‌اند. اما برای افرادی که به عنوان دنبال کنندگان این تکنولوژی شناخته می‌شوند، ممکن است از حالابه حافظه DDR6 فکر کنند.اگر شما هم در این گروه قرار می گیرید با ما همراه باشید.

معرفی هاردهای اکسترنال فروشگاه کالاوییو

به طور خلاصه، به علت نیاز به تجهیزات سازگار، از معرفی DDR6 تا استفاده کامل از آن زمانی زیادی طول خواهد کشید و برای بهره‌برداری از این تکنولوژی، نیاز به تهیه مادربورد جدید است.

اما این موضوع توسعه‌ها را کند نمی‌کند. با گزارش شرکت سامسونگ که توسعه‌های جدیدی در استاندارد جدید آغاز کرده است. با معرفی تکنولوژی‌های جدیدی که سرعت آن را به سرعت‌های بسیار بالا افزایش می‌دهند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که توسعه DDR6 در حال حاضر به خوبی در حال توسعه هست.

تا زمان تایید شده در فوریه سال ۲۰۲۳ (بهمن ۱۴۰۱)، اطلاعی درباره زمان عرضه و انتشار حافظه DDR6 وجود ندارد. این اعلان از طریق سامسونگ به عنوان تازه‌ترین توسعه در این زمینه منتشر شد و منتظریم تا تا سال ۲۰۲۵ انتظار می‌رود که فناوری DDR6 قابل دسترسی باشد.

با توجه به مدت زمانی که حافظه DDR5 در بازار حضور دارد، ممکن است DDR6 نیز دوره عمر مشابهی را در بازار جهانی داشته باشد. با این حال، برای استفاده از حافظه DDR6، ابتدا باید یک اسلات مناسب برای آن در مادربورد طراحی و توسعه داده شود تا بتوان آن را نصب کرد. به همین دلیل، برای استفاده از DDR6، باید ابتدا یک مادربورد جدید و پیشرفته را تهیه و نصب کنید.

مزایای حافظه DDR6 نسبت به حافظه DDR4 و DDR5

 

ویژگی ها DDR4 DDR5 DDR6
نرخ انتقال داده(MT/s) 1600 – 3200 3200 – 6400 4800 – 8400
ولتاژ(V) 1.2 1.1 1.05
ظرفیت(Gb per chip) 4 – 16 8 – 64 16 – 128
پهنای کانال(bits per channel) 64 32 x 2 16 x 4
اصلاح خطا Optional ECC On-die ECC and CRC On-die FEC and CRC
مدولاسیون سیگنال NRZ (2-level) NRZ (2-level) PAM4 (4-level)
تکنولوژی بسته‌بندی TSV or PoP TSV or PoP MSAP

خلاصه

به طور خلاصه، به علت نیاز به تجهیزات سازگار، از معرفی DDR6 تا استفاده کامل از آن زمانی زیادی طول خواهد کشید و برای بهره‌برداری از این تکنولوژی، نیاز به تهیه مادربورد جدید است.

حافظه RAM DDR6 نسل بعدی فناوری RAM است که در حال حاضر در دست توسعه قرار دارد. در حالی که حافظه RAM DDR5 در حال تحول و انتشار در جامعه کامپیوتری است، DDR6 در آینده با توسعه‌های جالبی نزدیک است. در زیر اطلاعاتی را که تاکنون در دسترس است برای شما ارائه داده‌ایم:

  1. توسعه DDR6: توسعه حافظه RAM DDR6 از جولای ۲۰۲۲ آغاز شد، اما قرار نیست تا چند سال دیگر در دسترس باشد. سامسونگ در توسعه DDR6 پیشتاز است.
  2. تاریخ عرضه: انتظار می‌رود حافظه RAM DDR6 تا سال ۲۰۲۵ به صورت تجاری در دسترس قرار بگیرد. این به این معناست که حافظه DDR5 به احتمال زیاد با ورود DDR6 به بازار، قیمت پایین‌تری خواهد داشت.
  3. سازگاری با پلتفرم: DDR6 نیازمند یک پلتفرم جدید برای پشتیبانی است. به عنوان مثال، پلتفرم‌های AMD AM6 یا AM5 به احتمال زیاد از DDR6 پشتیبانی خواهند کرد، در حالی که پلتفرم‌های اینتل احتمالاً پشتیبانی اختیاری ارائه می‌دهند. DDR6 با پلتفرم‌های قدیمی‌تری که DDR4 یا DDR5 را پشتیبانی می‌کنند، سازگار نخواهد بود.
  4. سرعت: انتظار می‌رود DDR6 سرعت انتقال داده‌های بسیار بالاتری نسبت به DDR5 داشته باشد. DDR5 با سرعت ۵۱.۲ گیگابایت بر ثانیه برای هر ماژول و ۲ کانال برای هر ماژول ارزیابی می‌شود، در حالی که DDR6 انتظار می‌رود تا سرعت ۱۲۸۰۰ مگابیت بر ثانیه برای ماژول‌های JEDEC و ۱۷۰۰۰ مگابیت بر ثانیه برای ماژول‌های اورکلاکینگ داشته باشد. این سرعت‌ها ممکن است در طول زمان افزایش یابند.
  5. تکنولوژی MSAP: سامسونگ از تکنولوژی Modified Semi Additive Process (MSAP) در ماژول‌های DDR6 جدید خود استفاده می‌کند. MSAP اجازه می‌دهد تا تداخل‌هایی دقیقتر در ماژول‌های حافظه ایجاد شود، امکان اتصال‌های بهتر و سرعت انتقال بیشتر با پوشش الگوهای مداری در فضاهای خالی و استفاده از لایه‌های بیشتر در حافظه DDR6 فراهم می‌کند.

 

فاطمه علی‌پور
من فاطمه علی‌پور هستم؛ کارشناس علوم مهندسی. علاقه‌مند به نوشتن، به ویژه در زمینه‌های مرتبط با تکنولوژی و سخت‌افزار هستم. خوشحال می شوم اگربا نوشته هایم کمکی هر چند کوچک به شما در این زمینه داشته باشم.